- Home
- Obszary działalności
- DZIAŁALNOŚĆ INNOWACYJNO-ROZWOJOWA
- Transformacja cyfrowa
- „Jeden guzik” (Przycisk życia)
„Jeden guzik” (Przycisk życia)
Grafika zajawki
Zaawansowana zawartość
„Jeden guzik” - polega na tym, że schorowane osoby, samotne, niepełnosprawne, pozbawione opieki, niedołężne, otrzymują specjalne urządzenie cyfrowe, zainstalowane na stałe na ich ciele w postaci dużego elektronicznego guzika. W przypadku złego samopoczucia, omdlenia czy nagłej sytuacji chorobowej (lub z innego powodu), po naciśnięciu guzika wysyłany jest sygnał elektroniczny do operatora, któremu podlegają lokalne służby sanitarne i ratownicze.
W Polsce odpowiednikiem takiego rozwiązania jest „Przycisk życia”. Wygląda jak stara Nokia albo słusznych rozmiarów krótkofalówka. Ma cztery duże przyciski. Jeden łączy z centrum monitoringu, w którym senior może uzyskać poradę. Drugi przycisk to szybki sygnał alarmowy, informujący o zagrożeniu życia. I te dla seniorów są najważniejsze. Urządzenie co 60 sekund wysyła też sygnał z lokalizacją GPS.
W standardowej sytuacji, gdy starsza osoba chce wezwać pomoc, sięga po telefon. Musi wybrać odpowiedni numer alarmowy, ale przede wszystkim musi go pamiętać. Takie urządzenia jak „przycisk życia” są przystosowane specjalnie dla seniorów. Nie wymagają odblokowania, wstukiwania numeru alarmowego. Przyciska jeden guzik i sygnał od razu odbierany jest przez centrum monitoringu